Skip to main content
مقالات

کاربردهای سیستم های تصمیم یار

By دسامبر 10, 2020مارس 10th, 2021No Comments

کاربردهای سیستم های تصمیم یار

امروزه کاربردهای سیستم های تصمیم یار بسیار گسترده است به طوریکه در هر حوزه از صنعت و دانش این سیستم ها مورد استفاده قرار میگیرند. در واقع، این سیستم ها به اندازه ای جامع و گسترده هستند که افرادیکه از سیستم های تصمیم یار استفاده میکنند نمیدانند که در حال استفاده از DSS هستند! برای مثال “spreadsheet” که یک اپلیکیشن کامپیوتری تعاملی برای سازماندهی، آنالیز و ذخیره داده به شکل جدول است صرفا یک DSS ساده است که معمولا در بسیاری از شرایط متعدد از آن استفاده می شود.

“انواع سیستم های تصمیم یار”

هنگامیکه از یک موتور جستجو استفاده میکنید، در واقع در حال استفاده از یک DSS برای سازماندهی اطلاعات با حجم بسیار زیاد به صورت فایل های متنی، تصاویر و فیلم ها برای تصمیم گیری هستید. در ادامه برخی از نمونه ها و کاربردهای سیستم های تصمیم یار پیچیده را همراه با نحوه استفاده انها مورد بررسی قرار میدهیم.

کاربردهای سیستم های تصمیم یار

DSS مورد استفاده در پزشکی “DSS بالینی” نامیده می شود و در واقع گفته می شود سیستم های تصمیم یار بالینی اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، قابلیت تغییر شیوه پزشکی آموزشی و عملی را دارند.
دولت کلرادو از سیستم های تصمیم یار برای ارائه اطلاعات در مورد سیل و خطرات احتمالی در سراسر کشور استفاده کرده است. این اطلاعات شامل شرایط آب و هوایی لحظه ای، اطلاعات محلی و منطقه ای در مورد سیل، و همچنین اطلاعات تاریخی، مرزهای سیلاب و موارد دیگری می باشد.
شرکت های سرمایه گذاری املاک معمولا از سیستم های تصمیم یار استفاده می کنند تا کسب و کار روزانه خود را مدیریت کنند. اطلاعات مربوط به هر مالک پردازش می شود تا امکان دسترسی به همه داده های شرکت برای مدیریت روزانه و برنامه ریزی آینده فراهم شود.
دانشگاه ها هر ساله باید صندلی های خالی خود را پر کنند. تعداد کم دانشجویان باعث اتلاف هزینه و از دست دادن بودجه سال بعد می شود.  همچنین مجبور به تقبل هزینه های اضافی خود هستند. و البته، آنها بهترین دانشجویان را می خواهند! و مسئله پیش رو پیش بینی تعداد دانشجویان ثبت نامی در یک دوره خاص است. کاربردهای سیستم های تصمیم یار DSS بهترین گزینه برای کمک در انجام تمام این امور است.

DSS برای پیش بینی تقاضا برای آب در مناطق خاص استفاده شده است. با استفاده از اطلاعات جغرافیای محلی، اطلاعات تاریخی در مورد مصرف آب در منطقه و نیز مدل پیش بینی، برنامه ریزان می توانند نیازهای مصرف آینده در این منطقه را پیش بینی و برنامه ریزی کنند.
کاربردهای سیستم های تصمیم یار در تلفیق شرایط آب و هوایی و مدیریت ترافیک هوایی برای بهینه سازی عملیات مخزن، رسیدگی به مطالبات بیمه درمانی، برنامه ریزی مالی برای کسب و کار کوچک و طراحی شبکه حمل و نقل مورد استفاده قرار گرفته است.
البته، بسیاری از کسب و کارها به منظور تحلیل داده های زیاد از قبیل برگه های بودجه، آمار فروش و پیش بینی ها،  برنامه های سیستم های تصمیم یار DSS را با عملیات روزانه تلفیق کرده اند. آنها به سرعت از طریق داده های موجود بررسی می شوند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند تا امکان تصمیم گیری سریع تر، شناسایی روند بازار و بهبود تخصیص منابع فراهم شود.

مزیت های سیستم های تصمیم یار
بهبود کارایی و اثربخشی کاربر
امکان تصمیم گیری سریعتر
کاهش زمان حل مسائل
صرفه جویی در  هزینه ها
بهبود همکاری و ارتباطات در داخل گروه
کاهش زمان آموزش به دلیل دسترسی به تجربه کارشناسان در الگوریتم های برنامه
ارائه شواهد بیشتر در پشتیبانی از تصمیم
افزایش رضایت تصمیم گیرندگان
ارائه دیدگاه های مختلف در یک موقعیت
کمک به کار خودکار سیستم های مختلف کسب و کار

Leave a Reply