Skip to main content

اگر مي خواهيد که سايت شما چسبناک باشد، يعني بازديدکنندگان آن، مجددا به آن مراجعه کنند، بايد استراتژي مشخصي داشته باشيد. شما بايد بدانيد که ماهيت سايت شما، به چه چيزي براي جذب دوباره و دوباره بازديد کننده ، نياز دارد.افزايش بازديد کنندگان سايت از کلیدی ترین ملزومات وب سایت شماست.
بدون در نظر گرفتن اينکه شما با سايت خود چه مي کنيد، شما به محتوي مناسب و متغير که براي بازديد کننده سايت شما مهم است، نياز داريد. محتواي سايت بايد زمان بندي شده، متناسب و  هماهنگ با تم سايت شما باشد. و چيزي با ارزش به بازديد کننده ارائه کند. برخي از استراتژي ها در زير آورده شده اند.

افزايش بازديد کنندگان سايت

تشخيص اينکه چه چيز جديد يا مبتکرانه در ارتباط با سايت شما وجود دارد. چه چيزي را مي توانيد ارسال کنيد که بازديد کننده کنجکاو را بازگرداند. آيا محصول جديد، خبر جديد،  يا مقاله جديد، مخصوصا که دنباله دار باشد،  جايزه  جديد يا مسابقه اي براي برنده شدن وجود دارد؟ به موارد مختلف فکر کنيد و ببينيد چه چيزي در ارتباط با سايت شما وجود دارد.

به بازديد کنندگان راهي براي برنده شدن نشان دهيد. يک چيز مجاني يا کوپن تخفيف که بتوانند برنده شوند. شما حتي ممکن است هداياي يک شرکت ديگر را که آرم آن هم روي هدايا حک شده را قرار دهيد و نام برندگان را در سايت خود اعلام کنيد تا بازديد کنندگان به سايت شما بازگردند. برندگان را به روز رساني کنيد و نامه تشکر برايشان بفرستيد.

راهي براي جمع آوري آدرس پست الکترونيک بازديد کنندگان، مثل نظر سنجي در مورد سايت يا محصول خاص و يا دفتر يادبود سايت،  و يا سوالات ساده که جواب دهند و به نحوي آدرس آنها را جمع آوري کنيد. شما بعدا مي توانيد به مناسبتهاي مختلف با آنها مکاتبه کنيد.  حتما به آنها شانس حذف از ليست خود را بدهيد و مطمئن باشيد اگر اطلاعات سايت شما مفيد باشد، آنها هيچگاه از ليست شما خارج نخواهند شد.

از بازديد کنندگان سايت خود بخواهيد که سايت را به دوستانشان معرفي کنند و بابت اين موضوع به آنها جايزه بدهيد. به آنها ثابت کنيد که براي شما با ارزش هستند  و شما به آنها توجه داريد. دليلي براي معرفي سايت شما به ديگران را به بازديد کننده سايت خود بدهيد. به بازديد کننده، دليل و امکان Bookmark کردن سايت خود را بدهيد.

بازي جديد، قيمت بازار بورس، اخبار و اطلاعات متغير را به بازديد کننده ارائه دهيد تا آنها بازگردند و سايت شما را بازديد کنند. سايت خود را همواره به روز رساني کنيد تا آنها به شما اعتماد کنند و مجددا به سايت شما مراجعه کنند.

افزايش بازديد کنندگان سايت

Keyboard with Web Traffic Button.

بهره گيري از آمار ترافيک سايت

اكثر شركتهايي كه وب سايت دارند به آمار ترافيک سايت دسترسي دارند كه معمولا  توسط شرکت ارائه کننده خدمات ميزباني سايت (Web Hosting) فراهم شده است. كساني كه از اين فايل ها استفاده نمي كنند (يا با شركت ميزبان وبي كه قرارداد دارند آنها را در اختيارشان قرار نمي دهد) متوجه نيستند چه چيزي را از دست مي دهند .اطلاعات فراواني براي دستيابي وجود دارد كه استفاده از اين اطلاعات مي تواند تاثير بسزايي در بازده كار داشته باشد .آنچه در اينجا آورده مي شود آمارهاي اصلي است كه معمولا در دسترس هستند و همچنين پيشنهادهايي در مورد چگونگي استفاده از اين اطلاعات.

افسانه تعداد بازديد كنندگان (Hit)

مساله ايست كه اكثر بازديد کنندگان سايتها به آن دچار هستند که سايتهائي را مي بينند که خود ستايي نظير بيست هزار هيت در روز يا چيزي نظير اين را انجام مي دهند.اما اين به چه معناست ؟ متاسفانه براي يك بازارياب اينترنت تقريبا هيچ معنايي ندارد.

هيت در واقع به تعداد تقاضاهايي گفته مي شود كه سرويسگر شبكه (Web Server) دريافت مي كند. مثال بسيار ساده در اين مورد اين است كه اگر صفحه اصلي شما (homepage) داراي بيست فايل گرافيكي مجزا باشد هر بازديد كننده از آن صفحه بيست هيت شمارش مي شود. بنابر اين اگر ادعا كنيد بيست هزار هيت در روز داشته ايد در حقيقت در مورد هزار بازبين كننده صحبت كرده ايد و واضح است كه چنين آماري از نظر تحليل تجاري قابل استناد نيست.

ميانگين بازديدكنندگان (روزانه ، هفتگي و ماهانه)

سنجش حقيقي فعاليت وب سايت است. مسلما در اغلب شرايط تعداد بالاتر بازديدكنندگان مطلوب است(و دستيابي به آن تا اندازه اي هدف بشمار ميرود). بدون دستيابي به اين اطلاعات و بدون آگاهي از پيشينه بازديد كنندگان قضاوت اينكه آيا بناي ابتكار تجاري شما در جلب بازديد کننده، بصورت الکترونيکي (Online) يا سنتي (Offline)، موفق بوده است يا خير غير ممكن خواهد بود. بايد توجه كرد كه هر چه بازديدكنندگان بيشتر باشند باقي اطلاعات صحيح تر خواهد بود. علت ساده است و آن اينكه الگوي استفاده در يك گروه  نمونه بزرگتر گوياتر از الگو در يك نمونه كوچكتر است ، جايي كه گروهي محدود از مصرف كنندگان خاص مي توانند در نتايج ايجاد ابهام كنند.

ميانگين زمان صرف شده و تعداد صفحات بازديد شده

ميتواند براي مشخص كردن اينكه چقدر سايت شما توانسته است با مخاطب ارتباط برقرار كند مفيد واقع شود. اگر ميانگين زماني كه افراد در سايت بوده اند كم باشد (مثلا كم تر از يك دقيقه) يا ميانگين مخاطبين تنها از يك يا دو صفحه بازديد كرده باشند ممكن است اين نشان دهنده يك مشكل باشد. شايد سايت شما بازديدكنندگان مناسبي جذب نكرده است و آنها با نگاهي سريع به سايت هنگامي كه متوجه مي شوند آنچه كه جويايش بوده اند نمي يابند از آن خارج مي شوند. امكان دارد بازديدكنندگان در يافتن اطلاعات سر درگم شده اند و تصميم گرفته اند در جاي ديگري جوياي اطلاعات باشند. حتي امكان دارد با وجود اينكه سايتتان مورد علاقه خودتان است، ارتعاشات ذهني نامناسبي القاء مي کند. علت هرچه باشد آگاهي از مدت زماني كه افراد در سايت شما بوده اند و تعداد صفحاتي كه نگاه كرده اند مي تواند مشكلات احتمالي را به شما گوشزد كند و شما را در برآورد كردن راه حل مناسب ياري دهد.

پرطرفدارترين و كم طرفدارترين صفحات

اين اطلاعات در مشخص كردن بخش هاي داغ و يا قسمتهايي كه در وب سايت شما چندان مورد توجه قرار نگرفته اند، كمك مي كند. اگر متوجه شويد صفحه اي كه از نظر شما بسيار مهم است مورد توجه واقع نشده شايد ارتباط (Link) به اين صفحه بايد چشمگيرتر و جذابتر شود. از طرف ديگر اگر بخشهايي از سايت را که كم اهميت تر مي دانيد بازديدكنندگان زيادي را به خود اختصاص داده است مي توانيد بخشي از بازاريابي و فروش خود را تغيير دهيد و در آن نقطه متمركز كنيد. مي توانيد مطمئن باشيد هر اطلاعاتي از اين موقعيتها دريافت كنيد بينش ارزشمندي در مورد علايق و انگيزه هاي بازديدكنندگان به شما مي دهد.

صفحات خروج اصلي (Top Exit)

صفحات خاصي از سايت شما هستند كه بازديدكنندگان پس از آنكه اطلاعات مورد نيازشان را دريافت كردند با ديدن آنها از سايت خارج مي شوند (بالاخره آنها نمي توانند تا ابد بمانند). ممكن است يك صفحه تاييديه (confirmation page ) مثال خوبي براي نقطه خروج باشد. يك صفحه ارتباط با سايت كه به مخاطبين اطلاع مي دهد چگونه مي توانند با شركت شما در ارتباط باشند نيز مناسب است. متاسفانه اين به هيچ وجه واقع بينانه نيست كه تصور كنيم هر يك از بازديدكنندگان شما دقيقا همان چيزي را كه جوياي آن است در سايت شركت شما مي يابد. بنابراين طبيعي است كه صفحات خروجي متعددي در نظر گرفته شود اگرچه درصد بالايي از بازديدكنندگان از صفحات مجزا از سايت خارج شوند در اين مورد بررسي دقيق ضروري است. گاهي تغيير جزيي در محتوا تاثير مثبتي در حفظ و بازگشت دوباره مخاطبان ايجاد مي كند.

عبارات جستجوي اصلي (Top Search Phrases)

اطلاع از اين عبارات در آگاهي از اينكه چه گروههايي از سايت شما بازديد مي كنند بسيار مفيد است. اگر عبارات مرتبط استفاده شده باشد بازديدكنندگان يكدست بوده اند و مي توانيد فرض را بر اين بگذاريد كه بازديدهاي هدفمندي در جريان است. از طرف ديگر اگر عبارات پراکنده و متفاوتي براي يافتن سايت شما به كار رفته باشد متوجه مي شويدكه بخشي از بازديدكنندگان از ويژگي هاي همانند برخوردار نيستند. بعلاوه هنگامي كه متوجه مي شويد افراد سايت شما را با تايپ كردن نام شركتتان پيدا مي كنند مي توانيد از اينكه نام و علامت تجاري شرکت شما (Brand name) توسط عموم شناخته شده است، خرسند باشيد. با مورد ملاحظه قرار دادن عبارات جستجويي كه بازديدكنندگان شما به كار مي برند به درك بهتر از مخاطبين خود دست مي يابيد.

افزايش بازديد کنندگان سايت

Keyboard with Web Traffic Button.

Keyboard with Web Traffic Button.
در خاتمه، برخي افراد از اين اطلاعات بهت زده و هراسان مي شوند (اغلب به اين علت كه حجم زيادي اطلاعات به دستشان مي رسد) اما نبايد چنين باشد زيرا آمارهاي تخصصي بيشماري در اين زمينه وجود دارند كه مي تواند براي تحليلهاي عميق تر مورد استفاده قرار گيرند.

عوامل بالا اطلاعات ارزشمندي در مورد بازديدكنندگان سايت و عملكرد وب سايت در اختيارتان قرار مي دهند. به ياد داشته باشيد اين اطلاعات به دليلي توليد و در اختيار شما قرار مي گيرند واين به شما بستگي دارد كه از آنها استفاده كنيد.

Leave a Reply