طراحی بسته بندی در ارومیه

طراحی بسته بندی و جعبه
طراحی بسته بندی در ارومیه

طراحی بسته بندی مناسب یکی از مهمترین اقدامات در فرآیند تولید تا مصرف کالا میباشد. یک بسته بندی باکیفیت و استاندارد ارزش بالایی به محصول میبخشد و نه تنها در طول فرآیند حمل و نقل از محصول محافظت میکند بلکه تاثیر قابل توجهی نیز بر مخاطب هدف داشته و میتواند باعث فروش بیشتر گردد. ارتباط با ما

طرح، رنگ و نوع بسته بندی موجب تمایز یک برند و محصول میشود. از آنجاییکه همیشه محصولات برنددار قابل تشخیص و برجسته هستند، طراحی بسته بندی که اغلب همراه با لوگوی محصول شما بر روی بسته بندی میباشد، به مشتریان کمک میکند هنگام خرید محصول شما را به خاطر بسپارند. بنابراین بدیهی است که یک بسته بندی مناسب، ابزار بازاریابی سودمندی از طریق تبلیغات در فروشگاه خواهد بود.

بسته بندی شامل مراحل طراحی، ارزیابی و تولید بسته ها است و وظیفه اصلی آن حفاظت از محصول میباشد، اینکه در فاصله زمانی حمل ونقل، انبارداری و توزیع ویژگی های کالا حفظ شده و از آسیب ها و خطرات احتمالی جلوگیری گردد.

تمام محصولات از اقلام موادغذایی و دارویی گرفته تا کالاهای صنعتی و لوازم خانگی همه به طراحی بسته بندی اختصاصی نیاز دارند.

اهداف طراحی بسته بندی

حفاظت فیزیکی در بسته بندی

اشیای درون بسته بندی در برابر آسیب های محیطی از قبیل فشار، دما، ضربه، لرزش و … محافظت می شوند.

ایمنی در بسته بندی

بسته بندی نقش مهمی را در کاهش خطرات ناشی از حمل و نقل ایفا میکند. همچنین با پوشش مقاومتی مهندسی شده میتوان از خطرات احتمالی دستبرد به محصول جلوگیری نمود.

اطلاع رسانی در بسته بندی

معمولا اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده، ترابری، بازیافت یا برخی جزئیات خاص بر روی بسته بندی ها ذکر میشود. بسته بندی مواد غذایی، پزشکی، دارویی و شیمیایی نیز باید مطابق استانداردهای خاصی باشد.

مانع حفاظتی در بسته بندی

در صورت نیاز، بسته بندی میتواند مانعی دربرابر اکسیژن، بخار آب، گرد و … باشد. عدم نفوذپذیری بسته فاکتور مهمی طراحی بسته بندی است. برخی از بسته ها دربردارنده مواد رطوبت گیر هستند تا عمر محصول افزایش یابد.

انواع طراحی بسته بندی

بسته بندی انواع متفاوتی دارد که باتوجه به نوع هر کالا باید ویژگی های خاصی داشته باشد. در مرحله نخست میتوان بسته بندی را به سه نوع اولیه، ثانویه و سپس بسته بندی برای حمل و نقل دسته بندی نمود.

بسته بندی اولیه که دربرگیرنده محصول میباشد، مستلزم زیبایی و استحکام بیشتری است. ابزارهای رایج بسته بندی شامل کارتن، مقوا، سلوفون، پاکت، پلاستیک، صندوق و جعبه، بطری های پلاستیکی و شیشه ای، فلزی و چوبی و … میباشند. بسته بندی اولیه باید دارای دستورالعمل و شرایط آن متناسب با نوع کالا و نوع مصرف، مدت زمان مصرف، استانداردهای ایمنی و بهداشتی، شرایط جوی و محیطی باشد.

انواع بسته بندی ثانویه یعنی بسته بندی برای توزیع شامل صندوق چوبی، کلاف، رول، بشکه و… است که در این نوع بسته بندی باید نوع کالا و تعداد بر روی بسته نوشته شود، همچنین باید متناسب با حمل و نقل درون شهری و دارای مقاومت کافی برای مدت زمان نگه داری در انبار یا گمرکات باشد.

نوع سوم بسته بندی نیز شامل کانتینر، پالت، قفس، صندوق، جامبوبگ، رول و … است که صرفا جهت عملیات حمل ونقل استفاده میگردد.